Restorani “numër një” në Danimarkë me kuzhinier Shqiptar nga Maqedonia

Noma-006

Restorani më i mirë në botë nuk quhet “El Buli” në Spanjë apo ndërkaq “Fet Dak” në Britani të Madhe, por bëhet fjalë për restoranin “Noma” në kryeqytetin danez, Kopenhagë, shkruan gazeta daneze “Svenski dagbladt”. “Është me të vërtetë e jashtëzakonshme që është shpallur “numër një”. Kjo është super-realiste”, tha Klaus Mejer, njëri nga pronarët […]

Qeni me skateboard atraksion në Central Park

f.0425161910296_m

Tillman, qeni kampion bote në vozitjen në skateboard, këto ditë po bën përgatitjet intensive për garën e cila do të mbahet në kuadër të festivalit “Bark in the Park”. Qeni katërvjeçar i racës buldog anglez është atraksion i vërtetë dhe ka tërhequr vëmendjen e shumë kalimtarëve të rastit derisa stërvitet në Central Park të New […]

Shkrimtarja fal virgjërinë Ahmedinexhad-it!

silvia-valerio-divano_2-225x300

Dashuria të verbon, ose ndoshta është thjesht një provokim marketingu i shkrimtares 18 vjecare italiane Silvia Valerio e cila në një libër të saj ka hedhur në rreshta dëshirën për të takuar presidentin iranian Ahmadinexhad dhe për t’i falur atij virgjërinë e saj. Për Valerion Ahmadinexhad është i vetmi mashkull mbi tokë, larg tipave sipërfaqësorë […]

Shijoni pak verë gjarpri!

snakewine

Me krimbat në shishet e tekillës tashmë jemi mësuar, por gjarpinjtë helmues në shishet e alkoolit nuk janë një pamje e zakonshme. Pijet alkoolike të zbukuruara me gjarpinjtë helmues janë të popullarizuar në Lindjen e largët. Vera e gjarprit është pije alkoolike tradicionale e Vietnamit. Në shishen e alkoolit ata fusin gjarprin helmues. Gjarpinjtë helmues […]

Muzika të ndihmon në aktivitetin sportiv!

jogging-218x300

Muzika me kufje, ndërsa jeni duke u stërvitur, ju ndihmon shumë në performancat sportive. Një studim i “Brunel University” në Londër tregon se si meloditë e përmirësojnë shumë aktivitetin fizik. Kjo ka bërë që në vitin 2007 muzika me kufje t’u ndalohej atletëve profesionistë gjatë maratonës së New York…pak a shumë u konsiderua se efekti […]

Tërmetet? Për faj të grave provokuese!

hotgirl-189x300

Zgjidhja se përse ndodhin tërmetet vjen nga Irani. Sipas Teheranit, shkak për lëkundjet e tokës që kanë shkaktuar dhjetra mijëra viktima, janë gratë që vishen pa ndjekur detyrimet fetare. Shpjegimi është bërë nga hojatoleslam Kazem Sedighi. Fetari (një shkallë poshtë gradës ayatollah) ka ftuar burrat të ruajnë veshjet e femrave, “pasi shumë prej tyre nuk […]

Reklama1

FEATURED VIDEOS

FLICKR PHOTO STREAM

'

© 2017 Shkupi.Mk. All Rights Reserved. Log in - Designed by Gabfire Themes