Krasniqi uron Shqipërinë dhe Bosnjën

jakupkrasniqi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi uroi homologen nga Shqipëria, Jozefina Topalli dhe atë nga Bosnje e Hercegovina, Beriz Belkic, me rastin e miratimit nga Parlamenti Evropian të raportit për liberalizimin e vizave. Në telegramin e urimit të kryeparlamentarit Krasniqi drejtuar homologes nga Shqipëria thuhet “ Kam kënaqësinë e veçantë që në emër të […]

LDK:Zgjedhjet në fillim të marsit

FatmirSejdiu

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fatmir Sejdiu pas takimit që ka pasur me ushtruesin e detyrës së presidentit Jakup Krasniqi dhe me përfaqësuesit e partive tjera ka pohuar se 6 marsi do të ishte datë e përshtatshme për mbajtjen e zgjedhjeve. Në njoftimin e LDK-së, Sejdiu citohet të ketë thënë “Qëndrimi i Lidhjes Demokratike […]

Identifikohen parregullsi në punën e Kuvendit

Kdi

Një raport i Institutit Demokratik të Kosovës (KDI) thekson të meta dhe parregullsi të cilat po pengojnë mbarëvajtjen e punës së Kuvendit të Kosovës. Driton Selmanaj, nga KDI gjatë një konference për media ka thënë se rrethanat politike të krijuar në vend pas dorëheqjes së presidentit kanë ndikuar në mbarëvajtjen e punës së Kuvendit të […]

Kërkohet ligj për trajtimin e familjeve të të zhdukurve

KU?

Zyra Civile Ndërkombëtare e udhëhequr nga Peter Faith, kërkon nga Parlamenti i Kosovës që sa më shpejt të nxjerrë një Ligj për trajtimin e personave të zhdukur dhe familjet e tyre. Përfaqësues të Zyrës civile ndërkombëtare (ICO), thonë se familjet që kanë persona të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë duhet të kenë trajtim […]

Klinton përjashton mundësinë për nënpresidente në zgjedhjet 2012

Hirali Klinton

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, i ka përjashtuar zërat, sipas të cilave, presidentin Barak Obama e shqyrton mundësinë që ta marrë si kandidate për nënpresidente në zgjedhjet në vitin 2012. Klinton tha se kjo “absolutisht nuk i intereson”. Autori i librit “Luftërat e Obamës”, Bob Vudvord, deklaroi për CNN se është i mundur kombinimi […]

DR me falënderim ironik për Osmanin

Demokracia

Demokracia e Re, dega në Gostivar, përmes një letre publike me ironi ka falënderuar kryetarin e Gostivarit Rufi Osmani. Në këtë letër DR ka “falënderuar” Osmanin për projektet të cilat ai i ka premtuar para zgjedhjeve, e të cilat sipas DR-së nuk i ka realizuar. “Publikisht shpreh mirënjohje për kryetarin e komunës së Gostivarit i […]

Aderholt: Amerikanët nuk janë të informuar për kontributin e Maqedonisë në NATO

Aderholt

Maqedonia meriton dhe duhet të jetë anëtare e NATO-s, sepse ka dhënë kontributin e saj në Afganistan dhe në shtrirjen e demokracisë dhe lirisë, deklaron kongresmeni Robert Aderholt. Aderholt është njëri nga nënshkruesit e letrës për mbështetjen e Maqedonisë për anëtarësim në NATO. .”Një pjesë e anëtarëve të, por edhe populli amerikan nuk janë të […]

Takim Konjanovski – Gejts në Uashington

knjn

Ministri i Mbrojtjes, Zoran Konjanovski, i cili është për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sot në Uashington do të takohet me sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Robert Gejts. Pas takimit me Gejtsin, ministri Konjanovski do të ketë brifing në Zyrën për politikë mbrojtëse dhe Shtabin e bashkuara G5 në Pentagon. Pastaj do të […]

Policia krah për krah me krimin

Polic

Tre policë janë larguar nga vendet e tyre të punës gjatë muajit shtator, njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme. Më së tepërmi brengosë fakti se sipas MPB-së dy policë janë larguar nga vendet e tyre të punës për shkak të implikimit në tregti me lëndë narkotike, kurse njëri prej tyre për shkak se tre ditë […]

Shqipëria e Kosova me rritje më të madhe të GDP-së në rajon

Recesion Ekonomi

Kroacia është i vetmi vend në rajon që nuk ka shënuar rritje të GDP-së, njofton Reuters në një raport për rimëkëmbjen ekonomike të shteteve të ish-Jugosllavisë. Shtetet e Ballkanit Perëndimor ngadalë po dalin nga recesioni dhe mund të fillojnë të zhvillohen më shpejt se shtetet e Evropës Perëndimore, nëse i zbatojnë reformat dhe heqin dorë […]

Reklama1

FEATURED VIDEOS

FLICKR PHOTO STREAM

'

© 2017 Shkupi.Mk. All Rights Reserved. Log in - Designed by Gabfire Themes