Krasniqi uron Shqipërinë dhe Bosnjën

jakupkrasniqi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi uroi homologen nga Shqipëria, Jozefina Topalli dhe atë nga Bosnje e Hercegovina, Beriz Belkic, me rastin e miratimit nga Parlamenti Evropian të raportit për liberalizimin e vizave. Në telegramin e urimit të kryeparlamentarit Krasniqi drejtuar homologes nga Shqipëria thuhet “ Kam kënaqësinë e veçantë që në emër të […]

LDK:Zgjedhjet në fillim të marsit

FatmirSejdiu

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fatmir Sejdiu pas takimit që ka pasur me ushtruesin e detyrës së presidentit Jakup Krasniqi dhe me përfaqësuesit e partive tjera ka pohuar se 6 marsi do të ishte datë e përshtatshme për mbajtjen e zgjedhjeve. Në njoftimin e LDK-së, Sejdiu citohet të ketë thënë “Qëndrimi i Lidhjes Demokratike […]

Identifikohen parregullsi në punën e Kuvendit

Kdi

Një raport i Institutit Demokratik të Kosovës (KDI) thekson të meta dhe parregullsi të cilat po pengojnë mbarëvajtjen e punës së Kuvendit të Kosovës. Driton Selmanaj, nga KDI gjatë një konference për media ka thënë se rrethanat politike të krijuar në vend pas dorëheqjes së presidentit kanë ndikuar në mbarëvajtjen e punës së Kuvendit të […]

Kërkohet ligj për trajtimin e familjeve të të zhdukurve

KU?

Zyra Civile Ndërkombëtare e udhëhequr nga Peter Faith, kërkon nga Parlamenti i Kosovës që sa më shpejt të nxjerrë një Ligj për trajtimin e personave të zhdukur dhe familjet e tyre. Përfaqësues të Zyrës civile ndërkombëtare (ICO), thonë se familjet që kanë persona të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë duhet të kenë trajtim […]

Shqipëria e Kosova me rritje më të madhe të GDP-së në rajon

Recesion Ekonomi

Kroacia është i vetmi vend në rajon që nuk ka shënuar rritje të GDP-së, njofton Reuters në një raport për rimëkëmbjen ekonomike të shteteve të ish-Jugosllavisë. Shtetet e Ballkanit Perëndimor ngadalë po dalin nga recesioni dhe mund të fillojnë të zhvillohen më shpejt se shtetet e Evropës Perëndimore, nëse i zbatojnë reformat dhe heqin dorë […]

Parlamentarët e Kosovës në mbledhjet e këshillave të AP të KE

Mevlutin Cavushoglu

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës ka vendosur dje, në ditën e parë të sesionit vjeshtor, që në të ardhmen të ftohen deputetët e Kuvendit të Kosovës në takimet e këshillave të saj, kur trajtohen çështjet që kanë të bëjnë me Kosovën. Ky vendim është marrë në bazë të rezolutës së AP të Këshillit të […]

KFOR-i e EULEX-i flasin për planet rreth veriut

EULEX

“Planet për Veriun e Kosovës” do të jenë në qendër të konferencës për shtyp të komandantit të KFOR-it Erhard Byhler dhe kreut të Policisë së EULEX-it, Udo Karl-Heinz Moller. Në konferencën që do të mbahet në kampin “Belvedere” në Mitrovicë do të jetë i pranishëm dhe një përfaqësues i Policisë së Kosovës. Veriu i Kosovës […]

Menaxhimi i kufijve vitin që vjen

Bajram Rexhepi

Menaxhimi i integruar i kufijve, ndonëse përbën një nga komponentët më të rëndësishëm të procesit të liberalizimit të vizave, vazhdon të mbetet sfida kryesore për institucionet e vendit. Megjithatë, autoritetet e Prishtinës shfaqin optimizmin e tyre se do të arrijnë që të përmbushin këtë kriter deri nga mesi i vitit të ardhshëm, në mënyrë që […]

S’ka kohë për reforma zgjedhore

Ismet Kryeziu

Nuk ka kohë të mjaftueshme për ta bërë një reformim të sistemit zgjedhor, ka deklaruar udhëheqësi i koalicionit “Demokracia në veprim”, Ismet Kryeziu. Ai ka theksuar se është shumë vonë për ndryshime thelbësore të Ligjit të zgjedhjeve, raporton RTK. Kuvendi mund t’i amandementojë disa pika kyçe të Ligjit, por nëse mbahen zgjedhjet e parakohshme, ai […]

Java e rrënimit të ndërtimeve pa leje

Prishtina

Autoritetet në kryeqytet kanë bërë të ditur të hënën se deri në fund ta javës do të rrënohen 20 objekte pa leje. Vetëm gjatë së martës janë paralajmëruar të rrënohen gjashtë të tilla. “Inspektorati i Ndërtimit i Komunës së Prishtinës të martën do të fillojë rrënimin e një numri objektesh në lagjet ‘Prishtina e re’ […]

Reklama1

FEATURED VIDEOS

FLICKR PHOTO STREAM

'

© 2017 Shkupi.Mk. All Rights Reserved. Log in - Designed by Gabfire Themes