DR me falënderim ironik për Osmanin

Demokracia

Demokracia e Re, dega në Gostivar, përmes një letre publike me ironi ka falënderuar kryetarin e Gostivarit Rufi Osmani. Në këtë letër DR ka “falënderuar” Osmanin për projektet të cilat ai i ka premtuar para zgjedhjeve, e të cilat sipas DR-së nuk i ka realizuar. “Publikisht shpreh mirënjohje për kryetarin e komunës së Gostivarit i […]

Aderholt: Amerikanët nuk janë të informuar për kontributin e Maqedonisë në NATO

Aderholt

Maqedonia meriton dhe duhet të jetë anëtare e NATO-s, sepse ka dhënë kontributin e saj në Afganistan dhe në shtrirjen e demokracisë dhe lirisë, deklaron kongresmeni Robert Aderholt. Aderholt është njëri nga nënshkruesit e letrës për mbështetjen e Maqedonisë për anëtarësim në NATO. .”Një pjesë e anëtarëve të, por edhe populli amerikan nuk janë të […]

Takim Konjanovski – Gejts në Uashington

knjn

Ministri i Mbrojtjes, Zoran Konjanovski, i cili është për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sot në Uashington do të takohet me sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Robert Gejts. Pas takimit me Gejtsin, ministri Konjanovski do të ketë brifing në Zyrën për politikë mbrojtëse dhe Shtabin e bashkuara G5 në Pentagon. Pastaj do të […]

Policia krah për krah me krimin

Polic

Tre policë janë larguar nga vendet e tyre të punës gjatë muajit shtator, njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme. Më së tepërmi brengosë fakti se sipas MPB-së dy policë janë larguar nga vendet e tyre të punës për shkak të implikimit në tregti me lëndë narkotike, kurse njëri prej tyre për shkak se tre ditë […]

Shqiptarët kundër politikës së Gruevskit

Nikola Gruevski

Shumica e qytetarëve shqiptarë në Maqedoni nuk mbështesin politikën e kryeministrit Nikola Gruevski- tregon hulumtimi i fundi i bërë nga e përditshmja maqedonase ‘Dnevnik’. Për dallim nga shqiptarët, politikës së Gruevskit i besojnë 58 për qind e qytetarëve maqedonas. Ndërkaq, shumica nga qytetarët e anketuar (47%) janë shprehur pro mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme nëse […]

DR: Injorohet partneri shqiptar në qeverinë maqedonase

Zyrtarë të Partisë Demokracia e Re në Maqedoni theksuan të shtunën se kreu shtetëror pa pardon po injoron partnerin shqiptar në qeveri, BDI-në, ndërsa kjo e fundit pavarësisht injorimit që i bëhet arsyeton veprimet e këtilla dhe në mënyrë indirekte e pranon se me të vërtetë në këtë Qeveri nuk ka asnjë peshë politike. Duke […]

Maqedonisë i iku treni për në BE

macedonia

Sot, vendet anëtare të Bashkimit Evropian do të fillojnë negociatat aderuese me shtetin e ri kandidat, Islandën. Ndërkaq, Maqedonia do të marrë kartonin e kuq të radhës. Asaj sërish i iku treni për në BE. Kjo ditë për Maqedoninë mund të ishte historike, nëse qeverisja aktuale do të arrinte një zgjidhje kompromisi me Athinën për kontestin […]

Deri të premten vendosni për namazin!

burmali_xhamia_122557837

Anëtari i Këshillit Organizativ për ndërtimin e xhamisë Burmali, Ramadan Ramadani pohon se ka dërguar letër deri te Bashkësia Fetare Islame(BFI), në të cilën kërkojë përkrahjen e saj në faljen e xhumasë në vendin ku dikur ka qenë Burmali xhamia. “Ne jemi duke pritur përgjigje nga BFI, sepse ashtu kemi vendos. Dhe pas përgjigjes do […]

Vardari edhe më tej vërshon në rajonin e Tetovës

vardar3

Niveli i Vardarit në Pollog nuk po bie edhe krahas asaj që prej dje në mesditë nuk ka reshje të shiut. Banorët e fshatrave të vërshuara tetovare, Raotincë, Kopancë dhe Tudencë, gjatë natës së kaluar janë përpjekur t’i ndalojnë ujërat e ardhura të hyjnë në shtëpi të tjera. Në fshatin më të rrezikuar Raotincë, banorët […]

Fillon festivali i 13-të i filmit në Shkup

2010-baner-e1271989913731

Mbi 70 tituj të filmave nga të cilët pjesa më e madhe të shpërblyera ose pjesëmarrëse në festivalet botërore, do të shfaqen në Festivalin e 13-të të filmit në Shkup, i cili do të mbahet prej sot deri më 29 prill. Festivali do të hapet sonte në kinemanë “Milenium” me film spanjoll “Unë, Don Xhovani” […]

Reklama1

FEATURED VIDEOS

FLICKR PHOTO STREAM

'

© 2017 Shkupi.Mk. All Rights Reserved. Log in - Designed by Gabfire Themes