Parlamentarët e Kosovës në mbledhjet e këshillave të AP të KE

Mevlutin Cavushoglu

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës ka vendosur dje, në ditën e parë të sesionit vjeshtor, që në të ardhmen të ftohen deputetët e Kuvendit të Kosovës në takimet e këshillave të saj, kur trajtohen çështjet që kanë të bëjnë me Kosovën. Ky vendim është marrë në bazë të rezolutës së AP të Këshillit të […]

KFOR-i e EULEX-i flasin për planet rreth veriut

EULEX

“Planet për Veriun e Kosovës” do të jenë në qendër të konferencës për shtyp të komandantit të KFOR-it Erhard Byhler dhe kreut të Policisë së EULEX-it, Udo Karl-Heinz Moller. Në konferencën që do të mbahet në kampin “Belvedere” në Mitrovicë do të jetë i pranishëm dhe një përfaqësues i Policisë së Kosovës. Veriu i Kosovës […]

Menaxhimi i kufijve vitin që vjen

Bajram Rexhepi

Menaxhimi i integruar i kufijve, ndonëse përbën një nga komponentët më të rëndësishëm të procesit të liberalizimit të vizave, vazhdon të mbetet sfida kryesore për institucionet e vendit. Megjithatë, autoritetet e Prishtinës shfaqin optimizmin e tyre se do të arrijnë që të përmbushin këtë kriter deri nga mesi i vitit të ardhshëm, në mënyrë që […]

S’ka kohë për reforma zgjedhore

Ismet Kryeziu

Nuk ka kohë të mjaftueshme për ta bërë një reformim të sistemit zgjedhor, ka deklaruar udhëheqësi i koalicionit “Demokracia në veprim”, Ismet Kryeziu. Ai ka theksuar se është shumë vonë për ndryshime thelbësore të Ligjit të zgjedhjeve, raporton RTK. Kuvendi mund t’i amandementojë disa pika kyçe të Ligjit, por nëse mbahen zgjedhjet e parakohshme, ai […]

Java e rrënimit të ndërtimeve pa leje

Prishtina

Autoritetet në kryeqytet kanë bërë të ditur të hënën se deri në fund ta javës do të rrënohen 20 objekte pa leje. Vetëm gjatë së martës janë paralajmëruar të rrënohen gjashtë të tilla. “Inspektorati i Ndërtimit i Komunës së Prishtinës të martën do të fillojë rrënimin e një numri objektesh në lagjet ‘Prishtina e re’ […]

Ferati në Bruksel, ‘raporton’ për decentralizimin

Sadri Ferati

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Sadri Ferati, është takuar në Bruksel me përfaqësuesin e lartë të Këshillit të Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Fernando Gentilini. Gjatë këtij takimi, Ferati e njoftoi Gentilinin për zhvillimet politike në Kosovë, përkatësisht me progresin që ka shënuar Kosova në zbatimin e politikave institucionale me theks të veçantë për […]

Koha për ndryshim

Albin Kurti

Lideri i Lëvizjes “Vetëvendosjes”, Albin Kurti, të hënën, në Kaçanik, ka deklaruar se kjo lëvizje do jetë e gatshme për zgjedhjet e parakohshme në Kosovë. Ai nuk e ka përjashtuar mundësinë që pushteti aktual të bëj përpjekje për pamundësimin e pjesëmarrjes së “Vetëvendosjes” në zgjedhjet parlamentare. “Sigurisht se regjimi në fuqi do të përpiqet të […]

Shqiptarët kundër politikës së Gruevskit

Nikola Gruevski

Shumica e qytetarëve shqiptarë në Maqedoni nuk mbështesin politikën e kryeministrit Nikola Gruevski- tregon hulumtimi i fundi i bërë nga e përditshmja maqedonase ‘Dnevnik’. Për dallim nga shqiptarët, politikës së Gruevskit i besojnë 58 për qind e qytetarëve maqedonas. Ndërkaq, shumica nga qytetarët e anketuar (47%) janë shprehur pro mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme nëse […]

Sejdiu dha dorëheqje nga posti i presidentit

Fatmir Sejdiu

Presidenti i vendit Fatmir Sejdiu gjatë një konference për media njoftoi opinionin kosovarë se jep dorëheqje nga posti i presidentit të shtetit, ndërsa me këtë akt tha se konfirmon që është institucionalist dhe respekton vendimet e organeve të drejtësisë të vendit. Në një konferencë për media, Sejdiu iu drejtua qytetarëve të vendit dhe me këtë […]

DR: Injorohet partneri shqiptar në qeverinë maqedonase

Zyrtarë të Partisë Demokracia e Re në Maqedoni theksuan të shtunën se kreu shtetëror pa pardon po injoron partnerin shqiptar në qeveri, BDI-në, ndërsa kjo e fundit pavarësisht injorimit që i bëhet arsyeton veprimet e këtilla dhe në mënyrë indirekte e pranon se me të vërtetë në këtë Qeveri nuk ka asnjë peshë politike. Duke […]

Reklama1

FEATURED VIDEOS

FLICKR PHOTO STREAM

'

© 2017 Shkupi.Mk. All Rights Reserved. Log in - Designed by Gabfire Themes