Zgjidheni partnerin në “periudhën e nxehtë”

Rear view of a young couple sitting on chairs on the beach

Shkencëtarja Belinda Pletzer dhe kolegët e saj nga Universiteti i Salsburgut në Austri, kanë zbuluar se truri i femrave ndryshon 12 herë në vit, në raport me periudhën e menstruacioneve… Pikërisht në kohën kur ajo përgatitet fiziologjikisht për t’u bërë nënë, truri i saj rritet deri në 2 për qind te gratë deri në ditët […]

Edhe femrat joshen nga ngjyra e kuqe

949891995_d2b0d81e88

Meshkujt të cilët dëshirojnë të tërheqin shikimin e fermave, duhet të vishen me të kuqe, ose së paku të mbajnë një kravatë të kuqe, sepse kjo ngjyrë i bën më joshës ndaj gjinisë së kundërt, por edhe të suksesshëm në punë. Femrat në SHBA, Angli, Gjermani dhe Kinë kanë thënë se tërhiqen nga meshkujt që […]

Shuani me mençuri “ndezjet” në zyrë

office-romance-415x463

Shfrytëzojeni inteligjencën tuaj emocionale, në mënyrë që të zbuloni ndjenjat e bashkëpunëtorëve tuaj, të cilat mandej mund t’i shfrytëzoni në mënyrën më të mirë… Bëhuni e mirësjellshme: Ngandonjëherë fjalët e pafundme në zyrë mund të çojnë deri te “ndezja e gjakrave”, e kjo askujt nuk i ndihmon. Faktori i befasisë gjatë këtyre mosmarrëveshjeve ka rol […]

Si të jetosh me një bukurosh?

Hot qifti

Të dashurohesh me një mashkull bukurosh? Është shumë nxitëse, me kusht që duhet të jesh e ndërgjegjshme edhe për anët e tij më të dobëta. Atëherë, cilat janë rreziqet e narcizmit, si të jetosh me një bukurosh, teknikat për të mos e lenë t’ia mbathë. Nisim nga fillimi. Objekti i dëshiruar është vetëm një fantazi […]

Paris Hilton perseri “single”

Paris Hilton stars in new commercial for Carls Jr burger

Paris Hilton i rikthehet jetës si “single”. Trashëgimtarja zyrtarish është e ndarë nga i dashuri i saj Dag Reinhard. Lajmi u konfirmua edhe prej zëdhënësit të Paris i cili saktësoi se çifti, megjithë përpjekjet për të shpëtuar lidhjen e tyre, u nda përfundimisht para dy javëve. Paris dhe Dag ndanë “dashurinë” e tyre plot dritë-hije […]

Mosha 26-vjeçare, ideale për martesë

wedding-songs21-300x300

Një hulumtim i realizuar në Britani të Madhe ka treguar se femrat e sodit dëshirojnë të martohen më herët se ato para dhjetë vitesh. Frika se mund të mbesin të vetmuara, ka rikthyer vlerat tradicionale të martesës. Në studim janë përfshirë 2.000 femra në vitet e njëzeta të tyre, ndërsa rezultatet kanë treguar se ato […]

Vlera e gjumit

sleeping1-300x199

Në kohën kur shoqëria njerëzore po zhvillohet me hapa gjigantë, në të njëjtën kohë njeriu është duke ia ‘vjedhur’ vetes me dhjetëra orë gjumë. Në fakt, ne nuk e dimë rëndësinë e vërtetë të gjumit. Gjumi ndikon drejtpërsëdrejti në sistemin endokrin dhe metabolizmin, që ndikojnë direkt në gjenerimin e hormoneve dhe rigjenerimin e energjisë. Gjumi […]

Të gjitha femrat shqetësohen për dukjen e trupit

adriana-lima-sexy-body-222x300

Preokupimi me dukjen e trupit i përfshin të gjitha femrat, madje edhe ato të cilat janë të holla- pohon një studim i ri. Të dhënat e reja tregojnë se të shqetësuara nga trashja janë edhe ato femra, të cilat janë të vetëdijshme se kanë trup të bukur dhe të hollë. Edhe pse ato thonë se […]

Solariumi shkakton vartësi

Solarium01-221x300

Përkundër paralajmërimeve të vazhdueshme të mjekëve për dëmet e rrezatimit nëpër solariume, një numër i madh njerëzish vazhdojnë të shfrytëzojnë këtë mënyrë për t’i dhënë ngjyrë lëkurës. Kjo nuk është befasi thonë ekspertët, pasi që solariumi shkakton vartësi. Një numër i madh i femrave, por kohëve të fundit edhe meshkujve, vendosin për nxirjen e lëkurës […]

Muzika të ndihmon në aktivitetin sportiv!

running-withipod1-300x194

Muzika me kufje, ndërsa jeni duke u stërvitur, ju ndihmon shumë në performancat sportive. Një studim i “Brunel University” në Londër tregon se si meloditë e përmirësojnë shumë aktivitetin fizik. Kjo ka bërë që në vitin 2007 muzika me kufje t’u ndalohej atletëve profesionistë gjatë maratonës së New York…pak a shumë u konsiderua se efekti […]

Reklama1

FEATURED VIDEOS

FLICKR PHOTO STREAM

'

© 2017 Shkupi.Mk. All Rights Reserved. Log in - Designed by Gabfire Themes