Infeksionet bakteriale të thonjve

Zakonisht paraqiten pas prishjes së integritetit të epidermës si pasojë e ndonjë traume, qoftë ajo edhe mikroskopike. Karakteristikat klinike janë skuqja, ënjtja (edema) si dhe grumbullimi i qelbit në pjesën e sipërme (proximale) dhe pjesët anësore të indeve të buta rreth thoit. Paronychia kronike paraqet ndryshime të indeve të buta përreth thoit që janë pasojë […]

Depresivët jo vetëm mendojnë, por edhe shohin gjithçka gri

depresión

Kur një person është nën depresion, i sheh të gjitha gri. Fjalë për fjalë. Në kuptimin që sytë e tij përpiqen të zbulojnë kontrastin mes të ngjyrave. Këtë e ka pohuar një ekip nga universiteti i Freiburgut, shkencëtarët e të cilit kryen një test duke matur përgjigjet elektrike në retinën e 80 pacientëve, të ndarë […]

Studimi: Gratë e shëruara nga kanceri i gjirit, janë në rrezik të madh

gjiri_tumor

Duket se janë shëruar nga kanceri i gjirit, por një rrezik tjetër i madh i pret më pas: Depresioni! Një fakt i tillë citohet në një studim të fundit të kryer në Romë me gratë e prekura nga kjo sëmundje tumorale, duke theksuar se depresioni fshihet në 6 ndër 10 gra të shëruara nga kanceri […]

Çadra, pse nuk na mbron tërësisht nga rrezet e diellit

sunbathing-5_1367626i

Nën çadër, është më mirë që të vendosni dhe krem plazhi dhe kjo pasi një studim tregon se 34 për qind e rrezatimit ultravjollcë arrin të prekë lëkurën dhe pse mund të mendoni se është e mbrojtur. Një studim i Hoze Antonio Martinez-Lozano, i kryer në Universitetin e Valencias dhe i botuar në Photochemistry dhe […]

Sekreti për zhdukjen e diabetit fshihet në kocka

diabeti_noa

Tiranë, 26 korrik 2010 NOA – Kockat mund të japin një zgjidhje të re në luftën kundër diabetit, sëmundjes së shekullit që së bashku me shëndetin e tepërt është përhapur më shumë në vendet e pasura. Bëhet fjalë për një proteinë të rëndësishme për rregullimin e qarkullimit të indeve në kocka (për të zëvendësuar pëlhurën veshëse […]

Japonezët më jetëgjatat në botë, mosha mesatare 86 vjeç

japonezet

Tokio, 27 Korrik, NOA – Të jesh femër është bukur, por të jesh japoneze është edhe më mirë, e kjo pasi jeton më gjatë se të tjerat në mbarë botën. Kështu pohojnë të paktën statistikat e publikuara nga ministria japoneze e Shëndetësisë, sipas të cilës, gratë japoneze për të 25-in vit radhazi zënë vendin e […]

Larja e dhëmbëve me çaj të zi ndihmon në parandalimin karies

brushing-teeth-720

Ky është rezultati i një studimi në Medical College of Georgia dhe prezantuar në International Association 2010 for Dental Research Conference në Barcelonë, Spanjë. Studiuesit kanë zbuluar se gjethet e çajit të zi përmbajnë përqindje të mëdha fluori dhe alumini e pjesërisht këto minerale depërtojnë në pije. Lidhur me konsumin ditor të pijeve të ndryshme […]

Vezët e pulave që kullosin në terren kanë dyfishin e vitaminës A, E, dhe acideve yndyrore

chickens

Pensilvani, 28 korrik 2010, NOA – Një studim i Universitetit shtetëror të Pensilvanisë udhëhequr nga profesoresha Heather Karsten thekson se nëse pulat lihen të lira, jo vetëm shpendët jetojnë mirë, por prodhojnë vezë me cilësi më të lartë Ekipi i Profesor Karsten ka kryer analiza mbi 125 pula, të ndarë në dy grupe. Grupi i […]

Tuberkulozi, vazhdon të ‘vrasë’

Tuberkulozi

Tuberkulozi është një nga sëmundjet më infektuese në vendet në zhvillim, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë ka për qëllim çrrënjosjen e sëmundjes deri në vitin 2015. Tuberkulozi prek çdo vit rreth 10 milionë njerëz, ndërsa 2 milionë njerëz vdesin në vit. Ekspertët janë të një mendimi se TBC-ja është e shërueshme dhe e parandalueshme. Kjo […]

Resveratroli mbron trurin

71791349_1-300x225

Shkencëtarët nga universiteti John Hopkins pohojnë se kanë zbuluar mënyrën se si resveratroli, i cili gjendet në lëvoren dhe farat e rrushit të zi, mbron dëmtimet e trurit pas sulmeve në tru. Metoda e hulumtimit është bazuar në ushqimin e minjve laboratorit me dozë të caktuar të resveratrolit brenda dy orëve nga nxitja e sulmit […]

Reklama1

FEATURED VIDEOS

FLICKR PHOTO STREAM

'

© 2017 Shkupi.Mk. All Rights Reserved. Log in - Designed by Gabfire Themes