3 C
Skopje
Monday, January 22, 2018
Home Shëndetësi

Shëndetësi

Shëndetësi

Tuberkulozi është një nga sëmundjet më infektuese në vendet në zhvillim, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë ka për qëllim çrrënjosjen e sëmundjes deri në vitin 2015. Tuberkulozi prek çdo vit rreth 10 milionë njerëz, ndërsa 2 milionë njerëz vdesin në...
Berlin, 19 prill 2010 (MIA) - Kohë më parë revista shkencore European Heart Journal ka publikuar rezultatet e një studimi që vërteton edhe një herë efektin pozitiv të çokollatës në organizmin e njeriut. Shkencëtarët gjermanë kanë analizuar 19 mijë persona...
Tiranë, 26 korrik 2010 NOA - Kockat mund të japin një zgjidhje të re në luftën kundër diabetit, sëmundjes së shekullit që së bashku me shëndetin e tepërt është përhapur më shumë në vendet e pasura. Bëhet fjalë për një proteinë...
Ndikimi i kafesë në lukth nuk do të thotë se detyrimisht do të jetë negativ, bëjnë të ditur studimet e fundit. Konsumimi i kafesë jo gjithmonë duhet të shoqërohet me një shtim të aciditetit në lukth dhe me mundime gastrike....
Zakonisht paraqiten pas prishjes së integritetit të epidermës si pasojë e ndonjë traume, qoftë ajo edhe mikroskopike. Karakteristikat klinike janë skuqja, ënjtja (edema) si dhe grumbullimi i qelbit në pjesën e sipërme (proximale) dhe pjesët anësore...
Teksas, 20 prill (MIA) - Jeni gjithmonë të tensionuar dhe nervozë? Stresi që akumuloni përmes kësaj gjendje, mund të nxisë rritjen e tumoreve në trupin tuaj, edhe pse mekanizmi nuk është ende i qartë sesi ndodh...
Duket se janë shëruar nga kanceri i gjirit, por një rrezik tjetër i madh i pret më pas: Depresioni! Një fakt i tillë citohet në një studim të fundit të kryer në Romë me gratë e prekura nga kjo sëmundje...
Shkencëtarët nga universiteti John Hopkins pohojnë se kanë zbuluar mënyrën se si resveratroli, i cili gjendet në lëvoren dhe farat e rrushit të zi, mbron dëmtimet e trurit pas sulmeve në tru. Metoda e hulumtimit është bazuar...
Tokio, 27 Korrik, NOA – Të jesh femër është bukur, por të jesh japoneze është edhe më mirë, e kjo pasi jeton më gjatë se të tjerat në mbarë botën. Kështu pohojnë të paktën statistikat e publikuara nga ministria japoneze...
Nën çadër, është më mirë që të vendosni dhe krem plazhi dhe kjo pasi një studim tregon se 34 për qind e rrezatimit ultravjollcë arrin të prekë lëkurën dhe pse mund të mendoni se është e mbrojtur. Një studim i...
0FansLike
307FollowersFollow
4,692SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Recent Posts