3 C
Skopje
Monday, January 22, 2018
Home Shëndetësi

Shëndetësi

Shëndetësi

Shkencëtarët nga universiteti John Hopkins pohojnë se kanë zbuluar mënyrën se si resveratroli, i cili gjendet në lëvoren dhe farat e rrushit të zi, mbron dëmtimet e trurit pas sulmeve në tru. Metoda e hulumtimit është bazuar...
Tuberkulozi është një nga sëmundjet më infektuese në vendet në zhvillim, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë ka për qëllim çrrënjosjen e sëmundjes deri në vitin 2015. Tuberkulozi prek çdo vit rreth 10 milionë njerëz, ndërsa 2 milionë njerëz vdesin në...
Ky është rezultati i një studimi në Medical College of Georgia dhe prezantuar në International Association 2010 for Dental Research Conference në Barcelonë, Spanjë. Studiuesit kanë zbuluar se gjethet e çajit të zi përmbajnë përqindje të mëdha fluori dhe alumini...
Zagreb, 13 prill (MIA) - Një vajzë 13 vjeçare nga Knini i Kroacisë para dy javësh u zgjua nga koma, dhe në vend se të fliste në gjuhën amtare - gjuhën kroate, ajo për dy ditë foli...
Ndikimi i kafesë në lukth nuk do të thotë se detyrimisht do të jetë negativ, bëjnë të ditur studimet e fundit. Konsumimi i kafesë jo gjithmonë duhet të shoqërohet me një shtim të aciditetit në lukth dhe me mundime gastrike....
Nju-Jork, 16 prill 2010 (MIA) - Lista e super-frutave mund të zgjerohet edhe me një anëtar, që do të mund të qëndronte krahas portokallit dhe grupit të frutave kokërore (manaferra, boronica, dredhëzat etj.). Është fjala për mollën,...
Tiranë, 26 korrik 2010 NOA - Kockat mund të japin një zgjidhje të re në luftën kundër diabetit, sëmundjes së shekullit që së bashku me shëndetin e tepërt është përhapur më shumë në vendet e pasura. Bëhet fjalë për një proteinë...
Duket se janë shëruar nga kanceri i gjirit, por një rrezik tjetër i madh i pret më pas: Depresioni! Një fakt i tillë citohet në një studim të fundit të kryer në Romë me gratë e prekura nga kjo sëmundje...
Nën çadër, është më mirë që të vendosni dhe krem plazhi dhe kjo pasi një studim tregon se 34 për qind e rrezatimit ultravjollcë arrin të prekë lëkurën dhe pse mund të mendoni se është e mbrojtur. Një studim i...
Teksas, 20 prill (MIA) - Jeni gjithmonë të tensionuar dhe nervozë? Stresi që akumuloni përmes kësaj gjendje, mund të nxisë rritjen e tumoreve në trupin tuaj, edhe pse mekanizmi nuk është ende i qartë sesi ndodh...
0FansLike
307FollowersFollow
4,692SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Recent Posts