Efekti i dyfishtë i kafesë në lukth

morningcoffee1

Ndikimi i kafesë në lukth nuk do të thotë se detyrimisht do të jetë negativ, bëjnë të ditur studimet e fundit. Konsumimi i kafesë jo gjithmonë duhet të shoqërohet me një shtim të aciditetit në lukth dhe me mundime gastrike. Studiuesit nga Universiteti i Vjenës kanë zbuluar se kafja krahas efekteve negative ka edhe një […]

Pohohet efekti pozitiv i çokollatës

chocolate1-300x240

Berlin, 19 prill 2010 (MIA) – Kohë më parë revista shkencore European Heart Journal ka publikuar rezultatet e një studimi që vërteton edhe një herë efektin pozitiv të çokollatës në organizmin e njeriut. Shkencëtarët gjermanë kanë analizuar 19 mijë persona gjatë 8 muajve dhe kanë vërtetuar se ata të cilët kanë ngrënë më shumë çokollatë […]

Vajza kroate zgjohet nga koma dhe fillon të flas gjermanisht

moz-screenshot

Zagreb, 13 prill (MIA) – Një vajzë 13 vjeçare nga Knini i Kroacisë para dy javësh u zgjua nga koma, dhe në vend se të fliste në gjuhën amtare – gjuhën kroate, ajo për dy ditë foli vetëm gjermanisht. Ajo ishte pranuar në spital para dy muajsh pas helmimit të gjakut. Përveç pediatrit, vajzën e […]

Brokolit mbrojnë nga rrezet UV

20070912_115921_brokula_article-300x215

Londër, 13 prill (MIA) – Hulumtimet e fundit të bëra në minj kanë treguar se ekstrakti nga farat e brokolit mund ta mbrojë lëkurën nga efekti i dëmshëm i rrezeve ultravjollcë dhe me këtë të ulë rrezikun e paraqitjes së kancerit të lëkurës. Te minjtë e ushqyer me brokoli është zhvilluar 25% më pak tumor […]

Molla është super-pemë

jabolko7

Nju-Jork, 16 prill 2010 (MIA) – Lista e super-frutave mund të zgjerohet edhe me një anëtar, që do të mund të qëndronte krahas portokallit dhe grupit të frutave kokërore (manaferra, boronica, dredhëzat etj.). Është fjala për mollën, të cilën shkencëtarët amerikanë e kanë shpallur si frytin më të shëndetshëm dhe me më shumë efekte. Molla […]

Stresi dhe tensioni, nxisin tumorin

woman_in_stress1-200x300

Teksas, 20 prill (MIA) – Jeni gjithmonë të tensionuar dhe nervozë? Stresi që akumuloni përmes kësaj gjendje, mund të nxisë rritjen e tumoreve në trupin tuaj, edhe pse mekanizmi nuk është ende i qartë sesi ndodh një gjë e tillë. Hipoteza më e mundshme është se pas kësaj fshihen hormonet, sipas një studimi të ri […]

Reklama1

FEATURED VIDEOS

FLICKR PHOTO STREAM

'

© 2017 Shkupi.Mk. All Rights Reserved. Log in - Designed by Gabfire Themes