8.4 C
Skopje
Friday, October 18, 2019
Home Lajme Maqedonia

Maqedonia

Lajme nga Maqedonia

Tre policë janë larguar nga vendet e tyre të punës gjatë muajit shtator, njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme. Më së tepërmi brengosë fakti se sipas MPB-së dy policë janë larguar nga vendet e tyre të punës...
Demokracia e Re, dega në Gostivar, përmes një letre publike me ironi ka falënderuar kryetarin e Gostivarit Rufi Osmani. Në këtë letër DR ka “falënderuar” Osmanin për projektet të cilat ai i ka premtuar para zgjedhjeve, e të cilat...
Ministri i Mbrojtjes, Zoran Konjanovski, i cili është për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, sot në Uashington do të takohet me sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Robert Gejts. Pas takimit me Gejtsin, ministri Konjanovski do të ketë brifing...
Sot, vendet anëtare të Bashkimit Evropian do të fillojnë negociatat aderuese me shtetin e ri kandidat, Islandën. Ndërkaq, Maqedonia do të marrë kartonin e kuq të radhës. Asaj sërish i iku treni për në BE. Kjo ditë për Maqedoninë mund të...
Mbi 70 tituj të filmave nga të cilët pjesa më e madhe të shpërblyera ose pjesëmarrëse në festivalet botërore, do të shfaqen në Festivalin e 13-të të filmit në Shkup, i cili do të mbahet prej sot...
Zyrtarë të Partisë Demokracia e Re në Maqedoni theksuan të shtunën se kreu shtetëror pa pardon po injoron partnerin shqiptar në qeveri, BDI-në, ndërsa kjo e fundit pavarësisht injorimit që i bëhet arsyeton veprimet e këtilla dhe në mënyrë...
Niveli i Vardarit në Pollog nuk po bie edhe krahas asaj që prej dje në mesditë nuk ka reshje të shiut. Banorët e fshatrave të vërshuara tetovare, Raotincë, Kopancë dhe Tudencë, gjatë natës së kaluar janë ...
Maqedonia meriton dhe duhet të jetë anëtare e NATO-s, sepse ka dhënë kontributin e saj në Afganistan dhe në shtrirjen e demokracisë dhe lirisë, deklaron kongresmeni Robert Aderholt. Aderholt është njëri nga nënshkruesit e letrës për mbështetjen e Maqedonisë për...
Anëtari i Këshillit Organizativ për ndërtimin e xhamisë Burmali, Ramadan Ramadani pohon se ka dërguar letër deri te Bashkësia Fetare Islame(BFI), në të cilën kërkojë përkrahjen e saj në faljen e xhumasë në vendin ku dikur...
Shumica e qytetarëve shqiptarë në Maqedoni nuk mbështesin politikën e kryeministrit Nikola Gruevski- tregon hulumtimi i fundi i bërë nga e përditshmja maqedonase ‘Dnevnik’. Për dallim nga shqiptarët, politikës së Gruevskit i besojnë 58 për qind e...
0FansLike
388FollowersFollow
13,900SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Recent Posts