0.9 C
Skopje
Monday, January 20, 2020
Home Shëndetësi

Shëndetësi

Shëndetësi

Zakonisht paraqiten pas prishjes së integritetit të epidermës si pasojë e ndonjë traume, qoftë ajo edhe mikroskopike. Karakteristikat klinike janë skuqja, ënjtja (edema) si dhe grumbullimi i qelbit në pjesën e sipërme (proximale) dhe pjesët anësore...
Kur një person është nën depresion, i sheh të gjitha gri. Fjalë për fjalë. Në kuptimin që sytë e tij përpiqen të zbulojnë kontrastin mes të ngjyrave. Këtë e ka pohuar një ekip nga universiteti i Freiburgut, shkencëtarët e të...
Duket se janë shëruar nga kanceri i gjirit, por një rrezik tjetër i madh i pret më pas: Depresioni! Një fakt i tillë citohet në një studim të fundit të kryer në Romë me gratë e prekura nga kjo sëmundje...
Nën çadër, është më mirë që të vendosni dhe krem plazhi dhe kjo pasi një studim tregon se 34 për qind e rrezatimit ultravjollcë arrin të prekë lëkurën dhe pse mund të mendoni se është e mbrojtur. Një studim i...
Tiranë, 26 korrik 2010 NOA - Kockat mund të japin një zgjidhje të re në luftën kundër diabetit, sëmundjes së shekullit që së bashku me shëndetin e tepërt është përhapur më shumë në vendet e pasura. Bëhet fjalë për një proteinë...
Tokio, 27 Korrik, NOA – Të jesh femër është bukur, por të jesh japoneze është edhe më mirë, e kjo pasi jeton më gjatë se të tjerat në mbarë botën. Kështu pohojnë të paktën statistikat e publikuara nga ministria japoneze...
Ky është rezultati i një studimi në Medical College of Georgia dhe prezantuar në International Association 2010 for Dental Research Conference në Barcelonë, Spanjë. Studiuesit kanë zbuluar se gjethet e çajit të zi përmbajnë përqindje të mëdha fluori dhe alumini...
Pensilvani, 28 korrik 2010, NOA - Një studim i Universitetit shtetëror të Pensilvanisë udhëhequr nga profesoresha Heather Karsten thekson se nëse pulat lihen të lira, jo vetëm shpendët jetojnë mirë, por prodhojnë vezë me cilësi më të lartë Ekipi i...
Tuberkulozi është një nga sëmundjet më infektuese në vendet në zhvillim, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë ka për qëllim çrrënjosjen e sëmundjes deri në vitin 2015. Tuberkulozi prek çdo vit rreth 10 milionë njerëz, ndërsa 2 milionë njerëz vdesin në...
Shkencëtarët nga universiteti John Hopkins pohojnë se kanë zbuluar mënyrën se si resveratroli, i cili gjendet në lëvoren dhe farat e rrushit të zi, mbron dëmtimet e trurit pas sulmeve në tru. Metoda e hulumtimit është bazuar...
0FansLike
388FollowersFollow
14,500SubscribersSubscribe
- Advertisement -

Recent Posts